Rusland overweegt volgens de NAVO kernwapens in te zetten in de ruimte

Gebruikersavatar
noumoe
Site Admin
Site Admin
Berichten: 12149
Lid geworden op: 22 nov 2020 15:27
Contacteer:

Rusland overweegt volgens de NAVO kernwapens in te zetten in de ruimte

Bericht door noumoe »

Rusland overweegt volgens de NAVO kernwapens in te zetten in de ruimte
Knipsel.JPG
De NAVO maakt zich zorgen over de mogelijke Russische inzet van kernwapens in de ruimte. Moskou zou daarmee in één keer honderden satellieten kunnen uitschakelen. Rusland onderzoekt die mogelijkheid, zegt secretaris-generaal Mark Rutte tegen de krant Welt am Sonntag.
Rutte noemt de huidige capaciteiten van Rusland op het gebied van ruimtevaart verouderd en niet op het niveau van die van het Westen. Maar met de ontwikkeling van kernwapens in de ruimte kan Rusland zijn capaciteit uitbreiden, zegt Rutte. Dat is erg zorgwekkend, vindt de secretaris-generaal van het militaire bondgenootschap.

Hij waarschuwt voor een mogelijke schending van het Ruimteverdrag uit 1967. Dit document vormt de basis voor het internationale ruimterecht en gaat over onder meer vreedzaam gebruik van de ruimte.

Landen die aan het verdrag zijn gebonden, waaronder Rusland, hebben ermee ingestemd geen kernwapens of andere massavernietigingswapens in de ruimte te brengen of te verplaatsen. Rusland heeft niet op Ruttes uitspraken gereageerd.

In 2022 al dreiging van Russische satellieten
Verhalen over Russische pogingen om kernwapens voor in de ruimte te ontwikkelen, zijn niet nieuw.

In 2022 zou het land al een satelliet gelanceerd hebben die ontworpen was om onderdelen te testen voor een wapen. Dat potentiële wapen zou in de toekomst mogelijk een kernbom kunnen dragen, met de bedoeling om andere satellieten in de ruimte te vernietigen, meldde de Amerikaanse krant The Wall Street Journal een jaar geleden.

De satelliet, genaamd Kosmos 2553, werd enkele weken voor de Russische inval in Oekraïne gelanceerd. Rusland zei dat de satelliet niet bedoeld was voor een dergelijk onderzoek. Die ontkenning was volgens Amerikaanse functionarissen niet geloofwaardig.

Satellieten van belang in oorlog
De oorlog in Oekraïne heeft laten zien hoe belangrijk satellieten zijn voor moderne oorlogsvoering. Veel van de communicatie tussen strijdkrachten gaat via de ruimte en beelden die vanuit satellieten worden gemaakt zijn cruciaal voor het vinden van vijandelijke posities.

Oekraïne maakt in de oorlog veel gebruik van de Starlink-satellieten van Trump-bondgenoot Elon Musk. Eerder was er veel bezorgdheid dat Trump zou kunnen dreigen met het uitschakelen van de satellieten om de druk op de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op te voeren. Trump wil namelijk dat de oorlog snel beëindigd wordt, wat Zelensky onder slechte voorwaarden niet ziet zitten.

https://www.nu.nl/buitenland/6352418/ru ... uimte.html
Plaats reactie

Terug naar “UN/NATO”