Pagina 1 van 1

Meer dan vijftig doden door 'mysterieuze' ziekte in Congo

Geplaatst: 26 feb 2025 12:48
door noumoe
https://www.nu.nl/buitenland/6347225/me ... congo.html

Meer dan vijftig doden door 'mysterieuze' ziekte in Congo

In het noordwesten van de Democratische Republiek Congo zijn in de afgelopen weken meer dan vijftig mensen overleden aan een "mysterieuze" ziekte. Autoriteiten noemen de uitbraak zorgwekkend. Bekende ziektes als ebola en dengue zijn al uitgesloten.
De uitbraak werd vastgesteld op 21 januari. Sindsdien zijn 419 gevallen geregistreerd van deze mysterieuze ziekte en zijn 53 mensen eraan overleden, schrijft de wereldgezondheidsorganisatie WHO.

De periode tussen het begin van de symptomen en overlijden is kort. Patiƫnten krijgen koorts, moeten overgeven en velen krijgen inwendige bloedingen. De mensen die zijn overleden, stierven binnen 48 uur nadat ze ziek waren geworden, schrijft AP News.

De symptomen doen denken aan bekende virussen als ebola, dengue en marburg. Maar onderzoekers hebben deze ziektes uitgesloten. Malaria behoort nog wel tot de opties; de WHO doet verder onderzoek. Het gebrek aan duidelijkheid in combinatie met het snelle overlijden van patiƫnten leidt tot grote zorgen.

De uitbraak begon nadat drie kinderen in het dorp Boloko een vleermuis hadden gegeten en binnen 48 uur overleden, zei het Afrikaanse kantoor van de WHO maandag.

Congo kampt vaker met grote uitbraken van ziektes. Vanwege de armoede en het geweld in het land zijn veel mensen ontheemd geraakt en is er een groot gebrek aan medische zorg. Volgens de WHO zijn er honderden gevallen van cholera en mpox vastgesteld.

Er zijn al lang zorgen over ziektes die van dieren op mensen kunnen overspringen. Die zorgen bestaan vooral op plekken waar veel wilde dieren worden gegeten. Het aantal van uitbraken als gevolg daarvan is in Afrika in de afgelopen tien jaar met ruim 60 procent gestegen.